FAQ

Przebieg turnieju

Turniej podzielony jest na trzy kolejne etapy: etap eliminacyjny, etap międzyszkolny i etap telewizyjny. Pierwszy i drugi etap przeprowadzone zostaną za pomocą testu w aplikacji online. 32 najlepsze drużyny z etapu eliminacyjnego zakwalifikują się do etapu międzyszkolnego. Rywalizacja tych 32 drużyn wyłoni najlepszą szesnastkę, która weźmie udział w etapie telewizyjnym. Rozgrywki będą sfilmowane w formie teleturnieju oraz zostaną wyemitowane na antenie TVP3 w formie siedmioodcinkowego teleturnieju ekonomicznego. Wystąpią w nim uczniowie, którzy będą odpowiadać na pytania dotyczące wielu różnych dziedzin ekonomii, a także przygotowujący ich nauczyciele, którzy będą obserwować i komentować pracę swoich uczniów. W turnieju, oprócz szerokiej wiedzy ekonomicznej uczniów, bardzo dużą rolę będzie odgrywać umiejętność opracowania celnej strategii zarządzania „budżetem” punktowym oraz zdolność rozpoznania swoich silnych i słabszych stron – zapewni to dynamiczną rozgrywkę oraz rywalizację między drużynami. Nad przebiegiem etapu telewizyjnego czuwać będzie prowadzący, Rafał Patyra oraz komisja trzech wykwalifikowanych ekspertów. W ostatnim odcinku cztery najlepsze drużyny zawalczą o zwycięstwo w turnieju oraz główną nagrodę.


Nagrody

Dla drużyn szkolnych:
• za zajęcie I miejsca w Turnieju – 20 000 zł
• za zajęcie II miejsca w Turnieju – 5000 zł,
• za zajęcie III miejsca w Turnieju - 4000 zł,
• za zajęcie IV miejsca w Turnieju – 3000 zł,
• dla każdej z 4 drużyn odpadających na etapie ½ finału – 2000 zł;
• dla każdej z 8 drużyn odpadających w ¼ finału – 1000 zł;
70% wygranej kwoty przeznaczone jest na nagrody finansowe dla uczniów podzielone proporcjonalnie do liczebności drużyny – pozostałe 30% wygranej kwoty przeznaczone jest na rozwijanie edukacji ekonomicznej uczniów szkoły, w postaci organizacji działań takich, jak np. spotkania edukacyjne, warsztaty, wyjazdy edukacyjne związane z ekonomią, przedsiębiorczością i finansami.
Uczniowie, którzy wystąpią w etapie telewizyjnym uzyskają tytuł Finalisty Turnieju.
Reprezentanci czterech najlepszych szkół, którzy wystąpią w ostatnim odcinku etapu telewizyjnego (I-IV miejsce) uzyskają tytuł Laureata Turnieju.

Dla nauczycieli:
• dla nauczyciela przygotowującego drużynę zajmującą I miejsce w konkursie – 3000 zł
• dla nauczyciela przygotowującego drużynę zajmującą II miejsce w konkursie – 2000 zł
• dla nauczyciela przygotowującego drużynę zajmującą III miejsce w konkursie – 1500 zł
• dla nauczyciela przygotowującego drużynę zajmującą IV miejsce w konkursie – 1000 zł
• dla nauczyciela przygotowującego drużynę odpadającą w ½ finału – 750 zł
• dla nauczyciela przygotowującego drużynę odpadającą w ¼ finału – 500 zł


Harmonogram turnieju

Od stycznia 2022 – początek rekrutacji
21 marca 2021 – zakończenie rekrutacji
23 marca 2021 – I etap online
20 kwietnia 2021 – II etap online
11-12 czerwca 2021 – nagrania etapu telewizyjnego (ćwierćfinały)
25 czerwca 2021 – nagrania etapu telewizyjnego (półfinały i finał)

Dlaczego warto?

Dla ucznia:
- Na najlepsze drużyny czekają atrakcyjne nagrody finansowe.
- Aż 80 uczniów, którzy wystąpią w etapie telewizyjnym uzyska tytuły finalistów ogólnopolskiego konkursu, a 20 uczestników, których drużyny zajmą I-IV miejsce, zostanie jego laureatami.
- Rozgrywki w ramach etapu telewizyjnego emitowane są w formie teleturnieju oglądanego przez tysiące widzów na antenie TVP 3.
- Udział w projekcie to szansa na nawiązanie nowych znajomości i integrację z młodymi ekonomistami z całej Polski –  w trzeciej edycji udział wzięło 1325 uczniów z 265 szkół średnich.
- Testy w etapie eliminacyjnym i międzyszkolnym odbywają się w 100% online – każda drużyna potrzebuje tylko jednego urządzenia z dostępem do Internetu. Test rozwiązuje się za pomocą specjalnie do tego przygotowanej i łatwej w obsłudze aplikacji.

Dla nauczyciela:
- Na nauczycieli przygotowujących najlepsze drużyny czekają atrakcyjne nagrody finansowe.
- Udział w projekcie oznacza poznanie nowych metod przekazywania wiedzy uczniom – nauczyciele będą mogli wykorzystać w swojej pracy dydaktycznej formy rywalizacji prezentowane w turnieju, a także bogatą bazę merytoryczną projektu, czyli zagadnienia tematyczne z odnośnikami do materiałów źródłowych oraz setki pytań stworzonych przez ekspertów.
- Rozgrywki w ramach etapu telewizyjnego emitowane są w formie teleturnieju oglądanego przez tysiące widzów na antenie TVP 3 – biorą w nich udział również nauczyciele, którzy „na żywo” będą komentować zmagania swoich uczniów.
- Rejestracja w projekcie jest bardzo prosta – wystarczy wpisać swój adres e-mail, wybrać nazwę szkoły oraz podać hasło do logowania. Można zrobić to online na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu w zaledwie kilka minut.
- Turniej jest prestiżowym projektem finansowanym przez Narodowy Bank Polski, a nadzór merytoryczny nad nim prowadzą wykwalifikowani ekonomiści, przedsiębiorcy i pracownicy naukowi czołowych polskich uczelni, czyli prawdziwi eksperci w zakresie ekonomii i finansów.

Jedyny taki teleturniej ekonomiczny w Polsce

 SUKCES NA BANK to turniej wiedzy o finansach i ekonomii skierowany do uczniów szkół średnich (liceów i techników). W turnieju biorą udział szkoły ze wszystkich województw w Polsce – każda zgłoszona szkoła wystawia pięcioosobową reprezentację, która uczestniczy w rozgrywkach.   Na podstawie dwóch etapów rozgrywek w szkołach (odbywających się za pomocą testu online) wyłonimy 16 najlepszych drużyn, które zaprezentują się w siedmioodcinkowym teleturnieju transmitowanym w TVP3. W finale zmierzą się ze sobą cztery najsilniejsze reprezentacje, które zawalczą o zwycięstwo w turnieju i główną nagrodę – 20 000 złotych. 


 Rejestracja do 4 edycji otwarta do 21 marca 2022r.