Ogólnopolski turniej wiedzy o finansach i ekonomii dla szkół średnich

Turniej wiedzy o finansach
SUKCES NA BANK to turniej wiedzy o finansach i ekonomii skierowany do uczniów szkół średnich (liceów i techników). W turnieju biorą udział szkoły ze wszystkich województw w Polsce – każda zgłoszona szkoła wystawia pięcioosobową reprezentację, która uczestniczy w rozgrywkach. Uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą z bardzo wielu różnych dziedzin ekonomii, a także podejmować dobre decyzje strategiczne, które umożliwią im zdobywanie jak największej ilości punktów.

Motywacją do stworzenia projektu SUKCES NA BANK były wyniki badań, które wskazują na to, że wielu Polaków ma istotne braki z zakresu wiedzy ekonomicznej. Jak wynika z „Badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków” przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski w 2020 r, samoocena wiedzy ekonomicznej Polaków jest dość niska - tylko 8% uważa, że ich wiedza jest raczej duża. Szczególnie niekorzystnie wypadają młodzi respondenci (poniżej 24 roku życia). Turniej ma za zadanie zachęcenie polskiej młodzieży szkolnej do poszerzania wiedzy w tym zakresie, a rozrywkowa forma i nagrody mają podnieść atrakcyjność projektu w oczach uczniów i nauczycieli.


Siedmioodcinkowy teleturniej w TVP3 dla najlepszych
Na podstawie dwóch etapów rozgrywek w szkołach (odbywających się za pomocą testu online) wyłonimy 16 najlepszych drużyn, które zaprezentują się w siedmioodcinkowym teleturnieju transmitowanym w TVP3. W finale zmierzą się ze sobą cztery najsilniejsze reprezentacje, które zawalczą o zwycięstwo w turnieju i główną nagrodę – 20 000 złotych. W turnieju, oprócz szerokiej wiedzy ekonomicznej uczniów, bardzo dużą rolę będzie odgrywać umiejętność opracowania celnej strategii zarządzania „budżetem” punktowym oraz zdolność rozpoznania swoich silnych i słabszych stron – zapewni to dynamiczną rozgrywkę oraz rywalizację między drużynami. Taka forma zawodów ma edukować i sprawdzać wiedzę, ale także zapewniać rozrywkę - zarówno uczestnikom turnieju, jak i osobom kibicującym im przed ekranami telewizorów. W każdym odcinku teleturnieju w studiu obecna będzie komisja ekspertów, którzy będą czuwać nad przebiegiem rozgrywek, a także objaśniać i komentować trudne lub ciekawe pytania.


Sukces dwóch edycji
W drugiej edycji turnieju uczestniczyło 1050 uczniów reprezentujących 210 szkół z całej Polski, wśród nich również licea i technika z czołówek rankingów szkół średnich. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące następujących zagadnień: historia i teoria ekonomii, podatki, ubezpieczenia, rynek finansowy, światowa i polska gospodarka, giełda, banki i instytucje nadzoru bankowego, charakterystyka produktów finansowych oraz wiele innych.


Organizatorzy
Organizatorem turnieju jest Fundacja BIT MASTERS. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 

Jedyny taki teleturniej ekonomiczny w Polsce

 SUKCES NA BANK to turniej wiedzy o finansach i ekonomii skierowany do uczniów szkół średnich (liceów i techników). W turnieju biorą udział szkoły ze wszystkich województw w Polsce – każda zgłoszona szkoła wystawia pięcioosobową reprezentację, która uczestniczy w rozgrywkach.   Na podstawie dwóch etapów rozgrywek w szkołach (odbywających się za pomocą testu online) wyłonimy 16 najlepszych drużyn, które zaprezentują się w siedmioodcinkowym teleturnieju transmitowanym w TVP3. W finale zmierzą się ze sobą cztery najsilniejsze reprezentacje, które zawalczą o zwycięstwo w turnieju i główną nagrodę – 20 000 złotych. 


 Rejestracja do 4 edycji otwarta do 21 marca 2022r.