Ogólnopolski turniej wiedzy o finansach i ekonomii dla szkół średnich

Turniej wiedzy o finansach
SUKCES NA BANK to turniej wiedzy o finansach i ekonomii skierowany do uczniów szkół średnich (liceów i techników). W turnieju biorą udział szkoły ze wszystkich województw w Polsce – każda zgłoszona szkoła wystawia pięcioosobową reprezentację, która uczestniczy w rozgrywkach. Uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą z bardzo wielu różnych dziedzin ekonomii, a także podejmować dobre decyzje strategiczne, które umożliwią im zdobywanie jak największej ilości punktów.

Motywacją do stworzenia projektu SUKCES NA BANK były wyniki badań, które wskazują na to, że połowa Polaków ma istotne braki z zakresu wiedzy ekonomicznej. Polska znalazła się też na ostatnim miejscu rankingu państw stworzonego na podstawie poziomu wiedzy o ekonomii i finansach (na podstawie OECD/INFE International Survey of Adult Financial Literacy Competencies 2016). Turniej ma za zadanie zachęcenie polskiej młodzieży szkolnej do poszerzania wiedzy w tym zakresie, a rozrywkowa forma i nagrody mają podnieść atrakcyjność projektu w oczach uczniów i nauczycieli.


Siedmioodcinkowy teleturniej w TVP3 dla najlepszych
Na podstawie dwóch etapów rozgrywek w szkołach (odbywających się za pomocą testu online) wyłonimy 16 najlepszych drużyn, które zaprezentują się w siedmioodcinkowym teleturnieju transmitowanym w TVP3. W finale zmierzą się ze sobą cztery najsilniejsze reprezentacje, które zawalczą o zwycięstwo w turnieju i główną nagrodę – 20 000 złotych. W turnieju, oprócz szerokiej wiedzy ekonomicznej uczniów, bardzo dużą rolę będzie odgrywać umiejętność opracowania celnej strategii zarządzania „budżetem” punktowym oraz zdolność rozpoznania swoich silnych i słabszych stron – zapewni to dynamiczną rozgrywkę oraz rywalizację między drużynami. Taka forma zawodów ma edukować i sprawdzać wiedzę, ale także zapewniać rozrywkę - zarówno uczestnikom turnieju, jak i osobom kibicującym im przed ekranami telewizorów. W każdym odcinku teleturnieju w studiu obecna będzie komisja ekspertów, którzy będą czuwać nad przebiegiem rozgrywek, a także objaśniać i komentować trudne lub ciekawe pytania.


Sukces pierwszej edycji
W pierwszej edycji turnieju uczestniczyło 750 uczniów reprezentujących 150 szkół z całej Polski, wśród nich również licea i technika z czołówek rankingów szkół średnich. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące następujących zagadnień: historia i teoria ekonomii, podatki, ubezpieczenia, rynek finansowy, światowa i polska gospodarka, giełda, banki i instytucje nadzoru bankowego, charakterystyka produktów finansowych oraz wiele innych.


Organizatorzy
Organizatorem turnieju jest Fundacja BIT MASTERS. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 

Jedyny taki teleturniej ekonomiczny w Polsce

 Pierwsza edycja projektu SUKCES NA BANK to była wielka przygoda! Podobnych wrażeń z pewnością nie zabraknie też w drugiej edycji turnieju. Pierwsze dwa etapy, rozgrywane za pomocą aplikacji online, wyłonią 16 najlepszych szkół, które zmierzą się ze sobą w studiu telewizyjnym, gdzie pod czujnym okiem wykwalifikowanych ekspertów, prowadzącego, Rafała Patyry oraz kibicujących im telewidzów TVP 3 staną do walki o główną nagrodę, czyli 20 tysięcy złotych! Jesteście przedsiębiorczy? Świat finansów i ekonomii to wasze środowisko naturalne? Zgłoście swoją drużynę, sprawdźcie swoją wiedzę i zdobywajcie atrakcyjne nagrody! To może być Wasz sukces! Na bank!